(c) Євгеній КРАВС (067) 900-1111

Головний суддя чемпіонату України серед чоловіків – єдиний наш міжнародний арбітр категорії «А» Олег ТОВЧИГА поділився своїми першими враженнями про турнір.

– Олегу Григоровичу, який це за ліком ваш фінал чоловічої першості у якості головного судді?

– Четвертий. Крім того, одного разу я був головним на жіночому турнірі, 13 – на клубному й точно більше 50-ти – на дитячих. А скільки замом був чи секретарем, то вже не злічити.

– Нинішній чемпіонат для вас чимось особливий?

– Вперше у мене на турнірі в Україні зустрічаються наші елітні гросмейстери Іванчук і Пономарьов. Плюс сильну конкуренцію складають їм Ельянов, Моісеєнко, Криворучко… Є амбіційні молоді шахісти. Тож турнір, я впевнений, буде цікавим.

Також відзначу, що така формула проведення чемпіонату України є дуже демократичною. Будь-який вітчизняний шахіст може потрапити до фіналу через сито відбору. Звичайно, шлях цей дуже непростий. Але приклад Станіслава Богдановича показує – нічого нереального немає. Він ще поки міжнародний майстер, однак завоював путівку до фіналу, обійшовши багатьох відомих гросмейстерів з суттєво вищим рейтингом.

– Може спробуєте дати якийсь прогноз на турнір?

– Конкретно говорити про призерів головному судді, думаю, не варто, аби зберегти певний нейтралітет. Але є вже деякі очевидні речі. Так, Іванчук наразі не в кращій формі. Тому за подіум, на мою думку, будуть боротися Ельянов, Моісеєнко, Пономарьов, Криворучко і Коробов.

– Умови проведення (ігровий зал, готель для гравців та інше) відповідають високому статусу турніру?

– Без сумніву – відповідають. Взагалі треба подякувати Федерації шахів України, Міністерству молоді та спорту, а також усім-усім львівським організаторам, що зараз у цей складний час змогли забезпечити такий високий рівень турніру і його належну організацію. Може, через те, що чемпіонат проходить не в центрі Львова, глядачів буде дещо менше, ніж могло б бути… Однак у пріоритеті у нас – умови для шахістів. Крім того, мене як головного суддю це влаштовує – в ігровому залі буде тихо, спокійно… Шахи – не футбол і не бокс, де галас – це певна необхідність.

Поруч з чоловічим турніром проходить жіночий. Це плюс чи мінус?

– Це цілком нормальна ситуація, яка дозволяє заощадити кошти. Крім того, тут повними складами виступають чоловіча й жіноча національні збірні. Тож у наших провідних шахістів буде багато часу поспілкуються один з одним, обговорити гру… Для командного духу це дуже добре.

– Жіночий чемпіонат судить молодий арбітр Олександр Прохоров. Він заслужив таку високу довіру?

– Так, інакше не призначили б. Свого часу на Заході України були проблеми із суддівством. Відомий арбітр – львів’янин Рудольф Колесников не підпускав нікого до турнірів, судив сам, як кажуть, від Житомира до Чопа. Тому мені доручили зайнятися цим регіоном. Ми провели судівські семінари в Мукачевому і Львові. Також молоді львівські судді побували на семінарах у Євпаторії, Запоріжжі і Києві. Виділилися серед них Олександр Прохоров і Артем Хрипач. Тож тепер і судять тут – під моїм пильним наглядом. Але я думаю, що все буде добре, і моє втручання не знадобиться.

Взагалі ж, треба активніше «підтягувати» до суддівства молодих арбітрів. Скажімо, мені в наступному році вже «стукне» 60. Ще судити буду, але зміна потрібна. Зрозуміло, що нині суддівство шахів – справа невдячна, грошей великих тут не заробиш. Щоб отримувати достойні гонорари, треба чимало попрацювати, аби тебе почали запрошувати на великі турніри. Але якщо молоді хлопці обирають цей шлях, то треба їм допомогти.

Інтерв’ю провів Анатолій Яворський, прес-аташе турніру
Телефон – 067-449-05-87
E-mail – [email protected]
Фото Євгеній КРАВС (067) 900-1111

Листопад 14, 2014
© 2014 chessclub.lviv.ua
Слідкуйте за нами: